Zdevastovaná kúria v Hetméni: Zabudnutý poklad minulosti

Hetmín, nenápadná časť mesta Šaľa v Nitrianskom kraji, je miestom, kde čas zanechal svoju stopu. Medzi hustými stromami na kraji osady stojí zrúcanina, ktorá kedysi bývala pyšnou poľovníckou kúriou grófa Jozefa Huňadyho. Dnes je táto stavba len tieňom svojej bývalej krásy, no jej história nám rozpráva príbeh o niekdajšom význame tejto oblasti.

Historický pohľad na Hetmín a jeho kúriu

História Hetmínu siaha hlboko do stredoveku, keď bol spomenutý už v Zoborských listinách z roku 1113. Toto územie patrilo pôvodne Zoborskému kláštoru a neskôr ho vlastnili viacerí šľachtici vrátane nitrianskeho biskupstva a slávnych rodín, ako Apponyiovci a Huňadyovci. Názov Hetmén (doslova „sedem žrebcov“) pravdepodobne odkazuje na dôležitosť chovu koní na tomto mieste.
Kúria v Hetméni bola postavená koncom 19. storočia a patrila grófovi Jozefovi Huňadymu. Okrem samotnej kúrie dal gróf postaviť aj školu, faru, kostol a zriadil cintorín, ktorý sa používa dodnes. Táto kúria slúžila najmä na poľovnícke účely, pretože rozsiahle poľnohospodárske plochy v okolí boli ideálnym miestom na chov zveri a pestovanie rôznych plodín​
Smutný súčasný stav kúrie
Napriek tomu, že kúria mala svoje časy slávy, dnes je jej stav katastrofálny. Z pôvodnej neoklasicistickej jednopodlažnej budovy zostali len ruiny. Opustená stavba pomaly chátra, a hoci je stále zapísaná v zozname kultúrnych pamiatok, doposiaľ sa nenašlo riešenie na jej obnovu. Miestni obyvatelia aj návštevníci často ani nevedia, že toto miesto kedysi žilo bohatým spoločenským životom​.
Budúcnosť kúrie v Hetméni
Budúcnosť tejto historickej stavby je neistá. Hoci kúria stále vzbudzuje záujem historikov a nadšencov, zatiaľ neexistuje konkrétny plán na jej obnovu. No i napriek svojmu zdevastovanému stavu ostáva kúria svedkom minulosti, pripomínajúc nám niekdajšiu slávu tohto územia.
Ak máte radi históriu a cestovanie za nepoznanými kútmi, Hetmín ponúka jedinečný pohľad na zapadnuté dedičstvo, ktoré by inak zostalo zabudnuté. Možno jedného dňa sa nájde spôsob, ako opäť vdýchnuť život tejto kedysi pyšnej kúrii a prinavrátiť jej miesto na mape slovenských kultúrnych pamiatok.

Hororová budova z mysteriózneho filmu Trhlina: Takto to vyzerá v jej desivých tmavých zákutiach

04.12.2024

Keď v roku 2019 dorazil do našich kín slovenský film Trhlina, všetci sa opäť začali zaujímať o záhadné zmiznutia na Tribeči. Mysterióznu hororovú atmosféru celej snímky dotvorili aj zábery starej psychiatrickej liečebne, kde nezamestnaný absolvent Igor objaví záznamy výpovedí pacienta Waltera Fischera, ktorý na dva mesiace zmizol v horách. Práve na základe toho sa [...]

Staré družstvo pri Dunajskej Strede zíva prázdnotou: Toto zlodeji napodiv neodniesli

03.12.2024

Opustené poľnohospodárske družstvá sú skvelým miestom pre zvedavých urbexerov. O jedno z nich, ležiace na juhu Slovenska, v dedinke Padáň, som sa nedávno bol pozrieť aj ja. Prevediem ťa tými najtemnejšími kútmi objektu. Družstevné budovy sú síce viac-menej prázdne, no ukrývajú zvyšky kancelárskeho neporiadku, administratívny archív či dokonca staré postele. [...]

švédsko

Švédske gangy čoraz častejšie verbujú deti ako nájomných vrahov

04.12.2024 09:49

Kriminalita švédskych gangov je organizovaná a komplexná. Jednotliví lídri zvyknú riadiť svojich ľudí zo zahraničia.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Vyšetrovateľ inšpekcie spracoval podnet na väzobné stíhanie obvinených policajtov

04.12.2024 09:47

Skutku sa mali dopustiť ešte počas pôsobenia v bývalej Národnej kriminálnej agentúre.

čína, vojaci, vojačky, armáda, vojenská prehliadka,

Ruská ekonomika pod drobnohľadom Číny: Peking sa učí, ako obísť sankcie pred možnou inváziou na Taiwan

04.12.2024 09:30

Čína sa vždy snažila pochopiť, ako sa môže vyhnúť chybám Ruska, minimálne od rozpadu ZSSR, ktorý bol v Pekingu veľmi starostlivo študovaný.

frenkie72

Venujem sa prieskumu opustených miest

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 29073x
Priemerná čítanosť článkov: 1211x

Autor blogu

Kategórie